Зовнішнє незалежне оцінювання 2022 року
ЗНО-2022
Основні нормативні документи
Участь у зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО) може взяти особа, яка має повну загальну середню освіту або здобуде її в поточному навчальному році та зареєструвалася відповідно до встановлених вимог.
Порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 10 січня 2017 р. No 25, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27 січня 2017 р. за No 118/29986.
Наказ Міністерства освіти і науки України від 05.05.2021 No 498 «Деякі питання проведення у 2022 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти».
Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.11.2021 No 1166 «Про
організацію та проведення у 2022 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти»
Календар ЗНО-2022
Предмети ЗНО
Зовнішнє оцінювання у 2022 році налічуватиме 13 тестувань: українська мова, українська мова і література, історія України, математика, математика (завдання рівня стандарту), біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова.
ЗНО з математики (завдання рівня стандарту) здійснюється лише для проведення ДПА (результат тільки за шкалою 1-12 балів); результати зовнішнього оцінювання з математики (завдання рівня стандарту) за рейтинговою шкалою 100-200 балів не встановлюються.
Програми ЗНО та мова тестів
Зміст сертифікаційних робіт відповідатиме програмам ЗНО, затвердженим наказами Міністерства освіти і науки України від 26 червня 2018 року № 696, від 20 грудня 2018 року № 1426, від 04 грудня 2019 року №1513. Переклад завдань сертифікаційних робіт з історії України, математики (завдання рівня стандарту), математики, біології, географії, фізики, хімії здійснюватиметься кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською та угорською мовами.
Реєстрація на ЗНО
Реєстрація осіб для участі у ЗНО триватиме з 1 лютого до 9 березня 2022 року. Керівники закладів освіти зможуть зареєструвати учнів (слухачів, студентів) для проходження ДПА у формі ЗНО до 1 березня 2022 року.
Можлива кількість тестувань для учасників
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 5 травня 2021 року № 498 кожен зареєстрований учасник має право за рахунок коштів державного бюджету пройти тести щонайбільше з п’яти навчальних предметів. Якщо учасник / учасниця бажатиме скласти більше п’яти навчальних предметів, він / вона зможе зробити це за кошти фізичних і юридичних осіб. Вартість складання додаткових навчальних предметів відрізнятиметься залежно від того, чи є у сертифікаційних роботах завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю, адже такі завдання перевіряють екзаменатори, чию працю потрібно оплатити. Так, у 2022 році, щоб додатково скласти одну з іноземних мов (англійську, німецьку, іспанську або французьку) потрібно буде сплатити 789 грн, вартість складання інших навчальних предметів (історія України, географія, фізика, хімія чи біологія) становитиме 354 грн.
Документи, що підтверджують реєстрацію та інформаційна сторінка
ЗНО проводиться в пунктах зовнішнього незалежного оцінювання, що створюються на базі закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.
Місце, дата та час проведення ЗНО зазначаються в запрошенні-перепустці.
Запрошення-перепустка НЕ надсилатиметься поштою – її потрібно роздрукувати зі своєї інформаційної сторінки.
Запрошення-перепустки буде розміщено на інформаційних сторінках учасників / учасниць ЗНО не пізніше 29 квітня 2022 року.
Документом, що підтверджує реєстрацію, є Сертифікат ЗНО-2022 (Сертифікат).
Сертифікат є обов’язковим документом для допуску в пункти проведення ЗНО, у ньому проставляють відмітки про проходження тестувань. Також Сертифікат містить номер та PIN-код, які потрібні для входу до інформаційної сторінки учасника ЗНО.
Інформаційна сторінка містить у собі реєстраційні дані особи. З неї учасник / учасниця ЗНО роздруковує запрошення-перепустку до пунктів зовнішнього оцінювання, а після проходження тестування – Інформаційну картку з результатами.
Вхід на власну інформаційну сторінку можливий через сайт Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) www.testportal.gov.ua або сайти регіональних центрів.
ДПА та ЗНО
Перелік конкурсних предметів, творчих заліків та творчих конкурсів для вступу на навчання для здобуття освітнього ступеня молодшого бакалавра, бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямувань) на відкриті, фіксовані та небюджетні конкурсні пропозиції на основі повної загальної середньої освіти визначено в додатку 4 Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 році.
У 2022 році при вступі до закладів вищої освіти прийматимуться сертифікати ЗНО 2019, 2020, 2021 та 2022 років у будь-яких комбінаціях на вибір вступника.
Для вступу до закладу вищої освіти (ЗВО) для навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра абітурієнт має подати сертифікати ЗНО з трьох конкурсних предметів (двох – у випадку проведення творчого конкурсу). Якщо ж як конкурсний предмет встановлено іноземну мову, вступник матиме право подавати сертифікат ЗНО однієї з іноземних мов (англійська, німецька, французька або іспанська) на власний розсуд.
Українська мова (усі завдання сертифікаційної роботи) або української мова і література (субтест “Атестаційні завдання”)
Математика (за підсумками виконання сертифікаційної роботи з: математики (завдання рівня стандарту) або завдань субтесту “Атестаційні завдання з математики” (для здобувачів освіти, які вивчали математику на рівні стандарту); математики (для здобувачів освіти, які вивчали математику на профільному рівні))
Історія України (субтест “Період XX – початок XXI століття”) або іноземна мова – за вибором здобувача освіти
Один з навчальних предметів (історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова)
Здобувач освіти може вибрати для проходження ЗНО математику, за умови якщо він вивчав цей навчальний предмет на профільному рівні і потребує встановлення результату зовнішнього оцінювання з нього за шкалою 1 – 12 балів (оцінки за ДПА за освітній рівень повної загальної середньої освіти) та/або потребує встановлення з нього результату ЗНО за рейтинговою шкалою 100 – 200 балів, який використовується під час конкурсного відбору для вступу до закладів вищої та фахової передвищої освіти (результат за шкалою 100 – 200 балів), про що має зазначити під час реєстрації для участі в зовнішньому оцінюванні.
Особливості ЗНО/ДПА з української мови та української мови і літератури
У 2022 році в переліку навчальних предметів зовнішнього оцінювання виокремлюють:
1) українську мову та 2) українську мову і літературу.
Особи, які у 2022 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти та/або планують вступати до закладів вищої освіти, під час реєстрації на ЗНО матимуть можливість самостійно обирати, яку саме роботу виконуватимуть під час зовнішнього оцінювання: сертифікаційну роботу з української мови або сертифікаційну роботу з української мови і літератури.
Умовами прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 році (Умови прийому) передбачено, що для вступників на спеціальності гуманітарного та соціального спрямування обов’язковим залишиться ЗНО з української мови і літератури, вступники ж на інші спеціальності зможуть скористатися правом проходити тестування лише з української мови (див. додаток 4 до Умов прийому).
Українська мова, як окремий предмет або як складова сертифікаційної роботи з української мови і літератури, є обов’язковим предметом для проходження державної підсумкової атестації (ДПА) у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Зміст сертифікаційних робіт з української мови та української мови і літератури визначено Програмою зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури, затвердженою Міністерством освіти і науки України. Програму розроблено на основі чинних навчальних програм з української мови і літератури для закладів загальної середньої освіти.
Критерії оцінювання завдання відкритої форми з розгорнутою письмовою відповіддю з української мови сертифікаційної роботи з української мови зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року.
Характеристика сертифікаційної роботи з української мови зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року.
Результат ДПА*
- 1-12 балів за виконання тесту
Результат ЗНО*
- 100-200 балів (за умови подолання порогу "склав / не склав")
Критерії оцінювання завдання відкритої форми з української мови сертифікаційної роботи з української мови і літератури зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року.
Характеристика сертифікаційної роботи з української мови і літератури зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року.
Результат ДПА*
- 1-12 балів за виконання субтесту з української мови
Результат ЗНО*
- 100-200 балів з української мови (за умови подолання порогу "склав / не склав" у межах субтесту з української мови). 100–200 балів з української мови і літератури (за умови подолання порогу "склав / не склав").
*Результати з української мови / української мови і літератури визначаються за:
Рейтинговою шкалою 100-200 балів – для усіх учасників / учасниць, які подолали поріг "склав / не склав". Критеріальною шкалою 1-12 балів – для осіб, які у 2021 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти та обрали українську мову або українську мову і літературу для проходження ДПА у формі ЗНО. Демонстраційний варіант сертифікаційної роботи з української мови 2021 року Демонстраційний варіант сертифікаційної роботи з української мови і літератури 2021 року
Особливості ЗНО/ДПА з математики
ДПА (У ФОРМІ ЗНО) З МАТЕМАТИКИ для осіб, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти,
Є ОБОВ’ЯЗКОВИМ, а ЗНО З МАТЕМАТИКИ – НЕ ОБОВ’ЯЗКОВЕ (якщо не є конкурсним предметом для вступу). Тому сертифікаційну роботу з математики розділено на два тестових зошити:
Зошит із завданнями рівня стандарту
Сертифікаційна робота з математики (завдання рівня стандарту) – для осіб, які проходять ДПА у формі ЗНО, вивчають математику на рівні стандарту і бажають отримати лише результат ДПА.
Зошит із завданнями рівня стандарту та профільного рівня
Сертифікаційна робота з математики – для осіб, які: проходять ДПА у формі ЗНО та вивчають математику на профільному рівні; бажають отримати результат ЗНО з математики для вступу до закладів вищої освіти.
ЗНО з математики (завдання рівня стандарту) здійснюється лише для проведення ДПА (результат тільки за шкалою 1-12 балів); результати зовнішнього оцінювання з математики (завдання рівня стандарту) за рейтинговою шкалою 100-200 балів не встановлюються.
Профільний та стандартний рівні завдань в тестових зошитах з математики існують лише для визначення оцінки з ДПА. Вони залежать від рівня вивчення цих предметів у закладі освіти, відомості про який вносяться до бази даних зовнішнього оцінювання перед початком процесу реєстрації на ЗНО.
Зміст сертифікаційної роботи з математики визначено Програмою зовнішнього незалежного оцінювання з математики, затвердженою Міністерством освіти і науки України. Програму розроблено на основі чинних навчальних програм з математики для закладів загальної середньої освіти.
Характеристика сертифікаційної роботи з математики (завдання рівня стандарту) зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року
Результат ДПА*
- 1-12 балів за виконання субтесту з української мови
Результат ЗНО за шкалою 100-200 балів відсутній
Критерії оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю з математики сертифікаційної роботи з математики зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року
Характеристика сертифікаційної роботи з математики зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року.
Результат ДПА*
1-12 балів за шкалою профільного рівня (для осіб, які вивчали математику на профільному рівні)
1-12 балів за шкалою рівня стандарту (для осіб, які вивчали математику на рівні стандарту)
Результат ЗНО*
100-200 балів (за умови подолання порогу "склав / не склав")
*Результати з математики визначаються за:
Рейтинговою шкалою 100-200 балів – для усіх учасників / учасниць, які виконували СЕРТИФІКАЦІЙНУ РОБОТУ З МАТЕМАТИКИ та подолали поріг «склав / не склав». Критеріальною шкалою 1-12 балів – для осіб, які у 2021 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти. Демонстраційний варіант сертифікаційної роботи з математики 2021 року (рівень стандарту)
Особливості ДПА/ЗНО з іноземної мови
Сертифікаційні роботи з іноземних мов містять завдання рівня стандарту та профільного рівня. Здобувачі освіти, яким результат ЗНО з іноземної мови має зараховуватися як оцінка за ДПА, отримують її за результатами виконання завдань:
– рівня стандарту, якщо вивчали відповідний навчальний предмет на рівні стандарту;
– рівня стандарту та профільного рівня, якщо вивчали відповідний навчальний предмет
на профільному рівні.
Інформаційна картка
Процедура та особливості визначення результатів
Інформаційні картки з результатами ЗНО розміщуються на інформаційних сторінках учасників зовнішнього оцінювання не пізніше наступного робочого дня після офіційного оголошення результатів останнього тестування основної сесії зовнішнього оцінювання.
Після оголошення результатів з усіх предметів основної сесії ЗНО учасники мають можливість із власної інформаційної сторінки роздрукувати Інформаційну картку з результатами ЗНО та долучити її до Сертифіката для подання до закладів вищої освіти.
Зверніть увагу! Результат ЗНО за шкалою 100-200 балів за виконання сертифікаційної роботи з математики (завдання рівня стандарту) не встановлюється!
Результати зовнішнього оцінювання осіб, які складатимуть ДПА у формі ЗНО в 2021 році:
Оцінки з ДПА у критеріальній шкалі 1-12 балів (як правило, за чотири предмети). Такі бали проставляються у свідоцтві про повну загальну середню освіту.
Бали в рейтинговій шкалі 100-200 балів, які використовуються для вступу до ЗВО, отримують (у разі подолання порогу "склав/не склав»): ті учасники/учасниці, які вказали під час реєстрації для участі в ЗНО-2022 на необхідність визначення такого результату для предметів, із яких вони складатимуть ДПА; усі учасники / учасниці, які під час реєстрації на ЗНО-2022 обрали предмети тестування, із яких вони не складатимуть ДПА.