Здорове харчування дітей
ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ – СПІЛЬНА ПРОБЛЕМА БАТЬКІВ І ШКОЛИ
Здавалося, ми так багато знаємо про харчування, і водночас так мало займаємося цією проблемою. Тим часом стан здоров’я дорослої людини багато в чому визначається якістю харчування саме в дитячому віці, коли відбувається бурхливий ріст організму і обмінні процеси в ньому перебігають найінтенсивніше. При цьому правильно розроблене й організоване харчування дитини забезпечує нормальний фізичний розвиток, запобігає багатьом хронічним захворюванням. За останніми даними ВООЗ, здоров’я дитини на 15% залежить від організації медичної служби, на 25% — від генетичних особливостей і на 60% — від збалансованого харчування.
Зокрема, йдеться про проблеми в організації шкільного харчування, а саме – про забезпечення дітей гарячим повноцінним обідом.
У школі харчування дітей відбувається під наглядом медичного персоналу та педагогів. Наявність постійного контролю з боку навчального закладу, узгодження раціону з СЕС, свідчить про те, що асортимент страв шкільної їдальні здатен забезпечити організм дитини основними елементами, необхідними для його правильного розвитку.
Кожного навчального року за кошти міського бюджету у школі організовується повноцінне безкоштовне харчування: учнів 1-4 класів, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із малозабезпечених сімей та інших незахищених категорій, що потребують соціальної допомоги.
Шкільна їдальня має можливість 100% забезпечити учнів гарячими стравами за кошти батьків, але діти, на жаль, віддають перевагу буфетній продукції.
Нові досягнення науки привели до того, що сьогодні складно знайти в продажу натуральні, нешкідливі для здоров’я продукти харчування. Тому консерванти, барвники, стабілізатори, гормони, антибіотики, підсолоджувачі й інші харчові добавки, небезпечні для людини, стали невід’ємною частиною нашого щоденного раціону. І якщо організм дорослої людини зі сформованими системами захисту здатний хоча б частково нейтралізувати або вивести ці агресивні речовини, то з дитячим ситуація куди небезпечніша. Інтенсивний ріст дитини, становлення травної, імунної й інших систем, розумові навантаження в школі, статеве дозрівання потребують особливого підходу до якості харчування школярів, без повноцінності якого неможливо забезпечити гармонійний розвиток дитячого організму. Тому проблему повноцінного харчування розв’язати можна тільки спільними зусиллями школи й батьків.
На превеликий жаль, більшість батьків не надають особливого значення пристрасті дітей до солодких газованих напоїв, чіпсів, випічки. Незважаючи на численні повідомлення в засобах масової інформації про небезпечні інгредієнти в продуктах, «люблячі» батьки завдають величезної шкоди здоров’ю своїх дітей, купуючи такі продукти.
Дітям необхідно більше знати про користь гарячого харчування, про необхідність щоденного вживання овочів та фруктів, про обов’язкове вживання супів, тощо. І в першу чергу, сформувати у дитини свідоме ставлення до правильного харчування повинні батьки, сім’я.
ДО УВАГИ БАТЬКІВ!
Організація харчування в закладах освіти
Забезпечено безоплатне гаряче харчування в комунальних закладах освіти коштом бюджету Криворізької міської територіальної громади для: дітей-сиріт, дітей з інвалідністю, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей з малозабезпечених сімей, дітей, евакуйованих із зони відчуження, дітей, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи і тих, що проживали в зоні безумовного (обов’язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дітей, батьки яких задіяні або загинули, перебувають у полоні чи пропали безвісти в ході бойових дій антитерористичної операції на сході України й операції об’єднаних сил у Донецькій і Луганській областях, військовослужбовців на період проходження ними лікування в закладах охорони здоров’я та реабілітаційних заходів строком до шести місяців, дітей 5–11 класів закладів загальної середньої освіти з багатодітних сімей, які опинились у складних життєвих обставинах, дітей 1–4 класів, які є учнями закладів загальної середньої освіти.
Установлено таку вартість харчування:
заклади загальної середньої освіти:
учні 1 – 4 класів – 14,35 грн;
учні пільгових категорій – 22,00 грн;
учні пільгових категорій, які відвідують групи подовженого дня – 16,00 грн.
Про раціональне харчування дітей шкільного віку
Харчування є одним з найважливіших факторів, що забезпечують нормальний потік процесів росту і розвитку дитини, стійкість до впливу несприятливих умов, високий функціональний рівень провідних систем організму.
Раціональне харчування – це харчування здорових дітей, що повністю відповідають віковим фізіологічним потребам організму в основних речовинах і енергії.
Залежно від віку діти повинні щодня одержувати певну кількість енергії, живильних, мінеральних речовин і вітамінів.
-
БілкиБілки є життєво необхідними речовинами й мають особливе значення в харчуванні дітей. Насамперед це основний пластичний матеріал, що йде на побудову кліток, тканин, органів. Необхідні вони також для утворення ферментів, гормонів, гемоглобіну крові, вони формують з'єднання, які забезпечують імунітет. Білки беруть участь у процесах засвоєння жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів. Особливо велика їхня роль у засвоєнні організмом вітаміну С.
-
Жири
Жири є джерелом енергії, вони необхідні для побудови клітинних оболонок, беруть участь в обміні речовин, відіграють роль запасного живильного матеріалу, забезпечують засвоєння багатьох вітамінів.
Найбільш легко засвоюються організмом молочні жири (вершкове масло, вершки, сметана), сутужніше - свинячий, баранячий, яловичий жир, тому їх не рекомендується використати в харчуванні дітей дошкільного віку. Варто уникати надлишкового споживання жирів, тому що це може привести до ожиріння.
-
Вуглеводи
Вуглеводи – головне джерело енергії, разом з білками й жирами вони беруть участь в обміні речовин. Більша частина харчового раціону дитини складається з вуглеводів, добова норма вуглеводів в 4 рази більше, ніж жиру і білка. Вуглеводи втримуються в продуктах рослинного походження - крупах, картоплі, овочах, фруктах. Багаті вуглеводами цукор, хліб, мед, цукерки. Надлишкова кількість вуглеводів легко перетворюється в жир і нерідко є однією із причин ожиріння, а надлишок солодощів сприяє розвитку карієсу зубів.
-
Мінеральні речовини
Мінеральні речовини, що входять до складу харчових продуктів, діляться на макроелементи, (кальцій, калій, фосфор, натрій, хлор) і мікроелементи (фтор, цинк, мідь, йод). Особливе значення в харчуванні дітей надається солям кальцію й фосфору, які формують кісткову й зубну тканини, входять до складу гормонів, беруть активну участь в обмінних процесах. Кальцію властиво протизапальна й антиалергічна дія.
-
ВітаміниВітаміни відіграють роль каталізаторів в обмінних процесах, вони необхідні для росту й розвитку кліток, тканин. Вітаміни вводяться з їжею. Як правило, вони не синтезуються в організмі. Вітаміни діляться на 2 групи: жиророзчинні (А, D, Е, К) і водорозчинні (С, В).
-
ВодаВода – необхідна складова частина раціону, вона входить до складу кліток і тканин, бере участь у процесах, що забезпечують життєдіяльність організму; з водою видаляються кінцеві продукти обміну. Вода в організм надходить із продуктами (особливо багато її втримується у свіжих фруктах і овочах), а також у вільному стані (чай, компот, суп). У добу кількість рідини, що надходить в організм дітей 6-17 років, повинне бути в межах 1,5-2,5 л. Потреба в рідині коливається залежно від сезону року, віку, індивідуальних особливостей дитини. Надлишкова кількість води не рекомендується, тому що це веде до перевантаження нирок, серця.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ПИТНОГО РЕЖИМУ
Діти 6-8 років: 5 склянок на добу.
Діти 9 -13 років: 7-8 склянок на добу.
14 і більше: від 8 до 11 склянок на добу До речі, денну норму води дитина може отримати не тільки споживаючи воду, але і з харчових продуктів. У шкільних їдальнях має бути організований доступ до питної води.
Кип’ячену воду дають після охолодження до кімнатної температури.
Воду зберігають у добре вимитому посуді, закритому кришкою. Для цього можуть бути використані чайники і бачки з нержавіючої сталі з кришками.
Термін зберігання охолодженої кип’яченої води 6 годин. Ємкості для зберігання кип’яченої води миють в кінці кожного робочого дня.
Для пиття води можуть бути використані одноразові стакани, фарфорові чашки та скляні стакани. Якщо для пиття води використовуються одноразові стакани, то передбачають ємність для використаних стаканів. Якщо для пиття води використовують фарфоровий або скляний посуд, то його виставляють на рознос, промаркований для чистих стаканів. Біля нього розміщують рознос для збору використаних стаканів.
За організацію питного режиму на харчоблоці відповідає завідуюча виробництвом їдальні.
За дотримання правил питного режиму на перерві відповідає черговий вчитель.
В залі їдальні розташований апарат роздачі чистої питної води.